Nominees

  • +

    Best Male Artist/Group

    Nominees Name Album Song (If Applicable) SATMA Code
    Sjava Umsebenzi Umcebo SATMA12
    Khavisa Ntombi ya ku xonga U Na Nkoka SATMA13
    100%Ncobela I Esile I Esile SATMA14
  • +

    Best Female Artist/Group

    Nominees Name Album Song (If Applicable) SATMA code
    Candy Tsamandebele Still Here Yedin Ft Heeny C SATMA21
    Qtwins Gift of Love Hamba ft Dj Tira SATMA22
    Mmadintsi Moruleng Nuatsi SATMA23
  • +

    Best Afro Soul Song

    Nominees Name Album Song (If Applicable) SATMA Code
    Motlanalo Motshiwele Rato Laka SATMA31
    Vhudie My yoki yoki My yoki yoki SATMA32
    Mc Records KZN Umzabalazo Baby Musa Kuyenza Lento SATMA33
  • +

    Best African Jazz Song

    Nominees Name Album Song (If Applicable) SATMA Code
    Zazi Imal’ayikho ft Iye Echa on sax Imal’ayikho ft Iye Echa on sax SATMA41
    Austebza Motheo Motheo SATMA42
  • +

    Best Reggae Album

    Nominees Name Album Song (If Applicable) SATMA Code
    Jeremiah Fyah Ises Impilo Kantanga Nhliziyo Yami SATMA51
    Chomza One and only One and only SATMA52
    Ras Canly The Journey You’re a winner SATMA53
  • +

    Best Traditional Praise Singer

    Nominees Name Album Song (If Applicable) SATMA Code
    Ntombhi Ya Mutsonga Dr Mike Nkuna Poem SONA Praise SATMA61
    Malume Tau Malume Tau Malume Tau Ft Lesedi Kgarebe Nkhabe SATMA62
    Khuluma Ndabezitha Imbongo zika naMtsweni Tsipane Imbongo zika naMtsweni Tsipane SATMA63
  • +

    Best Indigenous Poet

    Nominees Name Album Song (If Applicable) SATMA Code
    Magcwabe Imbongi Thando Lwethu Thando Lwethu SATMA71
    Otsile Aforika Yo Montle Aforika Yo Montle SATMA72
    Kwazi Nsele uMthandazo WoMfelokazi uMthandazo WoMfelokazi SATMA73
  • +

    Best Upcoming Artist/Group

    Nominees Name Album Song (If Applicable) SATMA Code
    Menzi Mabizela Bebuka Thina Umuntu Wakho SATMA81
    Mshengu Tshabalala the producer Tlogela Ntweo Tlogela Ntweo SATMA82
    Mmadintsi Moruleng Nuatsi SATMA83
  • +

    Best Traditional Accapella Music Song

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable) SATMA Code
    KA-SHIMA SOUNDS OF AN AFRICAN CHILD UCHOMA SATMA91
    Thokozani Kabini MTHANGALA Hlalithwa SATMA92
    Terrence Motsepe Bamthathile Ubaba SATMA93
  • +

    Best Traditional Music Community Radio Presenter

    Nominees Name Radio station SATMA Code
    Zizele Yandisa KHanya FM SATMA121
    Silulami Dumza Dumezweni Nkqubela FM SATMA122
    Khangelani Ngxaki Nkosana (Ngxak’isefrijini) Ingwane Community Radio SATMA123
    Jikijwa Ngqushwa FM SATMA124
    Emmanuel Xolani Magaqa Radio Station 97.7 FM SATMA125
    Ausi Koropi Kgatleng FM(91.3) SATMA126
    Thapelino Mahikeng FM (96.7) SATMA127
    Piet – Makwas Radio Overberg Fm SATMA128
    Olwethu Majozi and Vezi Ntuli AlexFM SATMA129
  • +

    Best Department of Art & Culture

    Nominees Name SATMA Code
    Gauteng SATMA131
    Limpopo SATMA132
    Eastern Cape SATMA133
    Free State SATMA134
  • +

    Best Department Cultural Affairs Chief Director

    Nominees Name SATMA Code
    Northern Cape SATMA141
    Bokone Bophirima SATMA142
    Western Cape SATMA143
    KwaZulu Natal SATMA144
  • +

    Best Traditional Producer

    Nominees Name Album Song (If Applicable) SATMA Code
    Deejay Avesh Deejay Avesh-Chal Gaye Nana Chal gaye Nana SATMA151
    Mbuzeni Mkhize Mbuzeni Mkhize – Ishoba Lenkonkoni Ishoba Lenkonkoni SATMA152
    Dlayani Patrick Hlongwane (Dj Patmesh) Venda Boy – Ndavhuko Yo suka SATMA153
  • +

    Best Traditional House Music Song

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable) SATMA Code
    Candy Tsamandebele Ft Mr Brown Still Here Lollilop SATMA171
    Qtwins ft Dj Tira Gift of Love Umuhle SATMA172
    NKR Feat.Thokozani Langa Wengoma Yami Wengoma Yami SATMA173
  • +

    Best SePedi Artist/Group

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable) SATMA Code
    Motlanalo Motshiwele Rato Laka SATMA181
    Tau Sebata Mathotse Mathotse SATMA182
    Bana Ba Kgwale Cultural Group STERI MAKOKOKO Segole SATMA183
  • +

    Best TshiVenda Artist/Group

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable) SATMA Code
    Sikheli Junior A li Ngo Lala Vhutshilo SATMA191
    ADZIAMBEI BAND TSHIPALA MULILO VOL 16 TSHIPALA MULILO SATMA192
    Nnae Shonisani Shonisani SATMA193
  • +

    Best Xitsonga Artist/Group

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable) SATMA Code
    N’WA-K BEFORE BEFORE SATMA221
    Khavisa Ntombi ya ku xonga U Na Nkoka SATMA222
    Misskay Chardnah A Byi Olovi A Byi Olovi SATMA223
  • +

    Best Ndebele Artist/Group

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable) SATMA Code
    Ngezekakaramba Isotja Idma Lami SATMA231
    NoAlliyah Mabhena NoMalanga NoMalanga SATMA232
    Ngezaka Dlaw’mbana Ukhona Umbango Makalanyana SATMA233
  • +

    Best IsiXhosa Artist/Group

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable) SATMA Code
    Yallunder Uthando Lwam Impilo Iyaqhubeka SATMA241
    Abafana BakuQumba Siyankqonkqoza wayaphi unembeza SATMA242
    Us’hlangu Semfene Umhlangano Umhlangano SATMA243
  • +

    Best SeTswana Artist/Group

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable) SATMA Code
    Tiludi Tsa Magaga Merafe Ya Batswana Dumelang SATMA251
    TSWELELANG CULTURAL DANCERS MOTHO WA ME RICHANG SATMA252
    Legora la Mmino Kea Kgalema Kea Kgalema SATMA253
  • +

    Best Siswati Artist/Group

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable) SATMA Code
    Licathazi Lika Mamzomba Umhlaba Ungehlule Umhlaba Ungehlule SATMA261
    PM² Sikhanyisele Sikhanyisele SATMA262
    Soul Ngwane Luhambo lwami Nonjabulo SATMA263
  • +

    Best Indian Artist/Group

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable) SATMA Code
    Pritisha M Meri maa Meri maa SATMA271
    Omesh Mohanpursad Aaya Naya Zamana Aaya Naya Zamana SATMA272
    Preven Moodley DEVI DHARISANAM JAI GOVINDA SATMA273
  • +

    Best Sesotho Artist/Group

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable) SATMA Code
    Mahlanya Ke khang 3 Thuto SATMA281
    BANA BA MOTHO BANA BA MOTHO NO18 LITABA SATMA282
    Morusu Motho Mothong Corona SATMA283
  • +

    Best Boeremusiek Artist/Group

    Nominees Name Song (If Applicable) SATMA Code
    Hennie De Bruyn En Die Kiaarkerels Warmvat Kitaar Stofskop & Gee hom vet SATMA291
    Die Teelepeltjies Boere Parie Klipwerf Vastrap SATMA292
    Kannie Warries Dansorkes Grootste Treffers Janenetjie SATMA293
  • +

    Best Maskandi Artist/Group(Traditional/Digital)

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable) SATMA Code
    Ucevuzile Mchunu Uye Yedwa Kulele Kuwe SATMA321
    Sgwebo Sethambo Ikhumbi Ekweletayo Alibuyele Kuzuma SATMA322
    Ichwane Lebhanca AmaGupta Inkomo Yomqoyiso SATMA323
  • +

    Best Traditional Collaboration Song

    Nominees Name Station Name Song (If Applicable) SATMA Code
    Candy Tsamandebele Ft Henny C Still Here Yedin SATMA331
    Qtwins ft Dj Tira & Ntencane Gift of Love Laba bantu SATMA332
    Smangele ft Abafana Baka Mgqumeni Angekhe Bakuthande Bonke Ukubulawa Kwabafazi SATMA333
  • +

    Best Traditional Music Artist/Group of the year

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable) SATMA Code
    Roots 2000 Nomasundu Aye Africa SATMA341
    Candy Tsamandebele Still Here Yedin SATMA342
    VENDABOY POET Ndahuko Yo Suka SATMA343
    Ichwane Lebhanca AmaGupta Inkomo Yomqoyiso SATMA344
    Nomtiti 8 Motlhala Wa Rona Bina Segaeno SATMA345
    Ngezaka Dlaw’mbana Ukhona Umbango Makalanyana SATMA346
    Hennie De Bruyn En Die Kiaarkerels Warmvat Kitaar Stofskop & Gee hom vet SATMA347
    Vho-Thaela Ndi ngani Africa Ndi ngani Africa SATMA348
  • +

    Best Male Artist/Group

    Nominees Name Album Song (If Applicable) SATMA Code
    Sjava Umsebenzi Umcebo SATMA12
    Khavisa Ntombi ya ke xonga U Na Nkoka SATMA13
    100%Ncobela I Esile I Esile SATMA14
  • +

    Best Female Artist/Group

    Nominees Name Album Song (If Applicable) SATMA code
    MmaAusi Tshimo Ea Tlholwa Tshimo Ea Tlholwa
    Mhan Flo Hunguta ku vilela Hunguta ku vilela
    Buselaphi Ungibulalisa Ngamazondo Ungibulalisa Ngamazondo
  • +

    Best Afro Soul Song

    Nominees Name Album Song (If Applicable)
    Vusi Nova Manyan-nyan As’phelelanga
    Lady X Love. Life. Complicated Sana Lwami
    Daniel Brothers Elevated Jolomba
    Afrosoul Uhambo Inkomo Yami
  • +

    Best African Jazz Song

    Nominees Name Album Song (If Applicable)
    Shantel Semenya Mme waka Boya
    Sibusiso Mash Mashiloane Closer to home Closer to home
    Ndivhuho NL Thungununu Nemulambo Thungununu Nemulambo
  • +

    Best Reggae Album

    Nominees Name Album Song (If Applicable)
    Maqhawe Ngcobo Criminal Criminal
    Gangalee Tribute to Winnie Tribute to Winnie
    Chomza Lerato Le Teng Lerato Le Teng
  • +

    Best praise singer

    Nominees Name Album Song (If Applicable)
    Malume Tau Robala Jaka Ngwana Ae Bope
    Mphosanduku II Ndebele Praise Singer Iimbongo zeGwenyama YamaNdebele
    David Leshomo Molodi wa Setso Vol 4 Thomo Ka Kgosi
  • +

    Best Poet

    Nominees Name Album Song (If Applicable)
    Gubhela Buyela Kuwe Buyela Kuwe
    Nox Gold Metaphors to the African Child Metaphors to the African Child
    Jove Bari’amotswana Pelo Pelo
  • +

    Best Indigenous Comedian

    Nominees Name Language
    Bafololo Comedy
    Summary
    Tumi Stopnonsons
  • +

    Best Newcomer Artist

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable)
    Mirriam Lekena Mdumiseni Ma’Afrika Omalal’ephenduka
    Ntsika I Write What I Dream Mwelase
    K.K Shirimani Mafanato Mafanato
    Qhabula Ezimayini Dali unonya
    Mathubadihala Cultural Group Mpatleleng Ngaka Mpatleleng Ngaka
  • +

    Best Traditional Dance Group

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable)
    Vha Venda Cultural Group Sialala Sialala
    Nomtiti 7 Setsuatsue Bina Se Gaeno
    UniZulu Choir Hlalala s’yanibongela Hlalala s’yanibongela
    Ipopeng Cultural Group Vol 1 Ipopeng Cultural Group Vol 1 Gashang Ka Diroba
  • +

    Best Mbaqanga Album

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable)
    Oswenka NjengoNongcebo NjengoNongcebo
    Ongcwesheza Abantu Besifazane Abantu Besifazane
    Izihlobo Ihlupheko Mama
  • +

    Best Accapella (Isicathamiya) Album

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable)
    Oswenka NjengoNongcebo NjengoNongcebo
    Ongcwesheza Abantu Besifazane Abantu Besifazane
    Izihlobo Ihlupheko Mama
  • +

    Best Cultural Electronic Media Journalist

    Nominees Name Radio Name Designation
    Zimkhita Macingwane SABC News Zulu news Reporter
    Lebogang Pebe Modiri FM News SeTswana news Reporter
    Fanney Tsimong Doti Productions Director
  • +

    Best Cultural Print Media Journalist

    Nominees Name Newspaper Name Designation
    Lulamile feni Traditional Affairs Correspondent/Cultural Journalist
    Mthobisi Sithole Ilanga Newspaper Education and Arts Journalist
    Thabo Rantlha Business Inc Publisher and Arts Journalist
  • +

    Best Traditional Community Radio DJ

    Nominees Name Radio station Program
    Mthobeleni Qhingana (Tofolux) Elgin FM Zakhala Insimbi
    Jikijwa Ngqushwa FM 99.50 Kuzakwaziwana
    Siyabonga Jinyose UCRFM Ekhaya Mkhaya
    Skhumba Esimnyama Forte Community Radio Isinqgi sakwaNtu
    Ntando Kondo Kumkani FM Sigida Ngengoma
    Skhalo Mkhize Dubane Fm Isintu Sakhithi
    Siphosakhe Ingwenya Yamabhande Inakekelo FM 87.6 Iindo-Isindebele
    Thapelino Medupe Kopanong FM Mokibo wa africa
    Xolani & Fezifiso ( Okanina) Newcastle Community Radio
    Silulami Dumza Dumezweni Nkqubela FM Ezakwantu
    Philasande “Gwajo” Zungu Zululand Fm Ivume wethu
    Kholiwe Maphumulo Nqubeko Fm
    Othusitse Lobelo Modiri FM Thari e ntsho
    Izivuthevuthe Ukhahlamba FM Kudabuk’imbadada
    Daniel Nkosi Barberton Community Radio Sina-Afrika
    Modelikazi and Minenhle Ngubane Siyathuthuka Fm Umthente Uhlaba Usamila “kudilika umthangala”
  • +

    Best Department of Art & Culture

    Nominees Name MEC Name Designation
    KWAZULU NATAL
    LIMPOPO
    NORTHERN CAPE
    FREE STATE
    EASTERN CAPE
  • +

    Best SePedi Album

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable)
    Ipopeng Cultural Group Vol1 Ipopeng Cultural Group Vol1 Gashang Ka Diroba
    Molopo Madika Senakangwedi Badimo
    MaJoy Modidi Wa Matepe Mogwera
  • +

    Best TshiVenda Album

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable)
    Vendaboy Poet Kule na Kale Mufuneni
    Sikheli Junior La Matshelo Muvhuda
    Thifhelimbilu & Gazlam Rumba Boys Vol 6 Vha Lwela Zwisiwana Vha Lwela Zwisiwana
  • +

    Best Xitsonga Album

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable)
    MC Mabasa Na Shigombe Sisters No.2 Dokie ya Balaam Dokie ya Balaam
    Buti na Buti Vana va Israel Vana va Israel
    Deliver Makhubele Murhi no.10 Va Ka Manani
  • +

    Best Ndebele Album

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable)
    Sibalandeleni Phuma Langa Usikhayisele Phuma Langa Usikhayisele
    Sikimani Bomma Ngumama Onjani Inyawo Lami
    Ngezekakaramba Amanzi Ubaba
  • +

    Best IsiXhosa Album

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable)
    Vusi Nova Manyan-nyan As’phelelanga
    Sagweba uSagweba I-Signal
    Mduduzi Nyawose Unginguye Unginguye
  • +

    Best SeTswana Album

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable)
    Ba Bina Tshwene Ba Bina Tshwene Batswana
    Bajadi Culture Group Bajadi Culture Group Retla bona Kang
    Tswelelang Cultural Group Motho Wame Motho Wame
    Makopanela Pineng Bojale Bojale
    Ikageng Tlokwe Traditional Group Botshelo Botshelo
  • +

    Best Siswati Album

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable)
    Makhalisa Ushisa Bhe Ushisa Bhe
    Passion Master Litelaphi Lami Igedzemane
    Msa wa Lomshiyo Hhayi Egameni Lemadvodza Hhayi Egameni Lemadvodza
  • +

    Best Indian Album

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable)
    Flash Entertainers Flash 50 Aana Aana
    Maithili Shome Kandasamys -The Wedding Unnaley Anbe
  • +

    Best Sesotho Album

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable)
    Sethunya Sa Luma Mpharane No.6 Lele Chabetse Lele Chabetse
    Linare Tsa Mafube no.6 Batlohelleng Batlohelleng
    Kholumolumo Ea Leribe no.17 Litaba Tsa Mofu Litaba Tsa Mofu
  • +

    Best Boeremusiek

    Nominees Name Channel Name Presents name
    Hennie De Bruyn & Die Kitaarkerels 3 Ghitaar Jolyt 3 Ghitaar Jolyte
    Die Ventertjies Vanaand Dans Ons Weer Hantam Opskop
    Vatvas Dansorkes So Maak Ons So Maak Ons
  • +

    Best Maskandi Album

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable)
    Osukasambe Osukasambe Trun Around
    uDlubheke6 Yadl’intshebe Yadl’intshebe
    Unjoko i-Divorce Sengiqomile
    Ocelazimnike Amagiya Amagiya
  • +

    Best Vernacular Hip Hop Song

    Nominees Name Station Name Song (If Applicable)
    Zakwe Cebisa Sebentin
    Sjava Umqhele Umama
    M.O.P Mbilu yanga Mbilu yanga
  • +

    Best Traditional Music Radio Program of the year

    Nominees Name Station Name
    Timitsu-Ta-Xitsonga Munghana Lonene FM
    Lwesuka Lutfuli Ligwalagwala FM
    Lavuth’iBhayi Umhlobo Wenene FM
    Tsa Borena Thobela FM
    Siyatjhagala Ikwekwezi FM
    Sgida Ngengoma TruFM
    Re Mmoho Lesedi FM
    Vastrap RSG
    Tsa Etsho Tsa Setswana Motsweding Fm
    Sigiya Ngengoma Ukhozi FM
    u Kxam I’am (In the past) XK FM
    Nambi ya DziNambi Phalaphala FM
  • +

    Best Traditional Artist of the year

    Nominees Name Album Name Song (If Applicable)
    Vha Venda Cultural Group Sialala Sialala
    Abafana bakaMgqumeni Bawucisha ngo-Paraffin Bawucisha ngo-Paraffin
    Tswelelang Cultural Group Motho Wame Motho Wame
    Sikheli Junior La Matshelo Muvhuda
    Vusi Nova Manyan-nyan As’phelelanga
    Flash Entertainers Flash 50 Aana Aana
    Sjava Umqhele Umama
  • +

    Best Traditional Radio Presenter of the Year

    Nominees Name Radio station Name Program
    Monwabisi “Gudla” Bangi Umhlobo Wenene fm Lavuth’iBhayi
    Ntsoaki Motloung Lesedi FM Re Mmoho
    Willem Viljoen RSG Vastrap
    Sthembele Thomas (Mantofontofo) TruFM Sgida Ngengoma
    Vusi Shabangu (Vum Vum) Ikwekwezi FM Siyatjhagala
    Russel Kwinika Munghana Lonene FM Timitsu-Ta-Xitsonga
    Matome “Lady M” Sekuba Thobela FM Tsa Borena
    Tom Perez Motsweding Fm Tsa Etsho Tsa Setswana
    Riano Nduve XK FM u Kxam I’am (In the past)
    Zimdollar Biyela & Khathide Ngode Ukhozi FM Sigiya Ngengoma
    Magidzeludzakeni Ligwalagwala FM Lwesuka Lutfuli
    Given “G Voice” Nekhumbe Phalaphala FM Nambi ya dzi nambi
  • +

    Best Sepedi Album

    Nominees Name Album
    Tau Sebata Bapedi
    Tsa Bopedi Tse Kaone
    Mponi Bapedi
  • +

    Best Venda Album

    Nominees Name Album
    Vho Musenwa Ndi Muvenda
    Irene Mawela Ari Pembele (Let’s Rejoice)
    Vha Venda Cultural Group Tshanda Nguvhoni
  • +

    Best Xitsonga Album

    Nominees Name Album
    Khavisa Xindodzi
    Snombhelani Sisters imagezi naN’anga
    Percy Mfana Ni rhume Mfana
    Benny Mayengani Tintoma
  • +

    Best Ndebele Album

    Nominees Name Album
    Mswes’akobantazi Intombi kaMngani
    Amarobazibukhali Simarobazikukhali
    Maduma Umtazana we -China
  • +

    Best IsiXhosa Album

    Nominees Name Album
    Thando Mtyhobile Kwa- Nothenga
    Siphokazi Siphokazi
    Sondle Ndicholiseleni
    Lingekile Ndlokolo Igwiba
    Ntaeza MorwaSetlhare Turupa
    Nomtiti 6 Magosi Nnang le Melodi
    Bakgatlha Ba Mosetlha Tselane
    Tswelelang Cultural Group Motho wame
    Tau Tona Koi
    MmaAusi Le Kulenyane Dibeisane
    Masupangwao Cultural group Rara Warona
    Make Shelangubo Ngimele Wena
    Makhalisa Ngishisa bhe
    Masikane Sfiso M’holo Wami
  • +

    Best Sesotho Album

    Nominees Name Album
    Seema Le Mmotsa Ea Nyoloha Tsunami Bokaota
    Mohase No.3 Dineo
    Letshekga Batlasala babua
  • +

    Best Boeremusiek

    Nominees Name Album
    Konsertina Kaskenades Kosie Beukes
    Ricus Nel Bring hulde aan worsie visser
    Die Teelepeltjies Vars uit die boks
  • +

    Best Traditional TV Program/Show

    Nominees Name Album
    Izigi Zomzansi Soweto TV
    Ugubhu Lwami 1KZN
  • +

    Best Vernacular Hip Hop Song

    Nominees Name Album
    Henny C Tsonga Prince Revived
    Major League Djz Ft Cassper Nyovest Uthando
    Fierce Blaze Dai ding
    Lil D Dakid iinkunz’embilizakothemban
    M.O.P ft Aretha Pain healer Chapter 2
  • +

    Best Maskandi Album

    Nominees Name Album
    Iminyezane Izinkani Ziyophela
    Amagcokama I-Crush Yami
    Amabhenanyawo Akhuphula Umkhomazi
    Zanefa Ngidi Amahliphihliphi
    Ezendidane Game Over
    Nyon’emhlophe Icala Lezinqa
  • +

    Best Traditional Music Air-Play Radio Station of the year

    Nominees Name Album
    Ligwalagwala FM
    Phalaphala FM
    Thobela FM
    Umhlobo Wenene FM
    Munghana Lonene FM
    Ikwekwezi FM
    TruFM
    Lesedi FM
    RSG
    Motsweding Fm
    XK FM
    Ukhozi FM
  • +

    Best Traditional Music Radio Program of the year

    Nominees Name Album
    Dzumba na Mina Munghana Lonene FM
    Lwesuka Lutfuli Ligwalagwala FM
    Lavuth’iBhayi Umhlobo Wenene FM
    Ma-Afrika Tumelong Thobela FM
    Siyatjhagala Ikwekwezi FM
    Sgida Ngengoma truFM
    Re Mmoho Lesedi FM
    Vastrap RSG
    Tsa Etsho Tsa Setswana Motsweding Fm
    Sigiya Ngengoma Ukhozi FM
    In the past XK FM
    Nambi ya DziNambi Phalaphala FM
  • +

    Best Song of the year

    Nominees Name Album
    Nomtiti 6 Magosi Nnang le Melodi
    Khombo Shirimani Madumelani
    Smangele Isgwebo Sentambo
    Sikheli Jnr A Thinga fhumuli
    Sir Jambatani Misava
    Grant-Pierre van Wyk 0-20
    Nurse Matala Tshamela Nkambani
    Flash Entertainers Flash Pachara & Bhajans
    Abantwana Intonga Yakho
  • +

    Best Traditional Radio Presenter of the Year

    Nominees Name Album
    Monwabisi Bangi “Gudla” Umhlobo Wenene fm
    Ntsoaki Motloung Lesedi FM
    Willem Viljoen RSG
    Sthembele Thomas (Mantofontofo) TruFM
    Vusi Shabangu (Vum Vum) Ikwekwezi FM
    DJ Brian Rikhotso Munghana Lonene FM
    Hunadi Mogohlwane Thobela FM
    Tebogo “TJH” Hotane Motsweding Fm
    Riano Nduve XK FM
    Zimiphi Biyela & Nonhlanhla Ngcobo Ukhozi FM
    Magidzeludzakeni Ligwalagwala FM
    Godfrey Mavhasa Phalaphala FM
  • +

    Best Male Nominees Name

    Nominees Name Album
    Thee Legacy Thee Legacy
    Qadasi & Maqhinga Lashis’ilanga
    Quincy K Back to my roots
    uMadanono Siyabonga 90%
    Majotha Obhuti Engibaxoshayo
    Igeza LakwaMgube Kuyavelayini ngalapho?
  • +

    Best Female Nominees Name

    Nominees Name Album
    Buselaphi Umakhanda khanda
    Tirhani Mabasa 2 Mangava Ya Joni
    MmaAusi Monna Oa Sokelwa
    Izindlovukazi ZikaMageba Akusiwo umuthi umuntu
  • +

    Best Poet

    Nominees Name Album
    MaGcwabe Imbongi Izithembiso ezaphuka
    Ndumiso Maphumulo AmaBlesser
    Vendaboy Peot Phathutshedzo
    Bongani Mavuso The story of my life
  • +

    Best Cultural Print Media Journalist

    Nominees Name Album
    Charles Khuzwayo Isolweze Newpaper
    Lulamile Feni Daily Dispatch
    Masego Tiro NewAgeTNA (Bokone Bophirima)
  • +

    Best Indigenous Comedian

    Nominees Name
    Hallo M
    Tsepiso Nzayo
    Elton Mduduzi
    Comfort Masombuka
    Salesman
    Madeza
    Dipotata
  • +

    Best Afro Soul

    Nominees Name Album
    Bheki Nqoko Made in Ntuzuma
    Branda Mtambo So Much more
    Vusi Nova Naninina
  • +

    Traditional Radio Program Loyal Listener

    Nominees Name Album
    Sebodo George Kgosietsile Modiri FM 91.7
    Siphenathi Keswa Umhlobo wenene FM
    William Mahlangu IKwekwezi FM
    Bellia Phutiyagae Motsweding FM
    Salome Mmgomogale SK FM
  • +

    Best Traditional Community Radio DJ

    Nominees Name Album
    Andile Mc Pholoba Ngcobo Izwi Lomzansi FM
    Thandukwazi P. Mnyango Rise Community Radio
    Bonginkosi Walter Mbuyisa Vibe FM
    Isaac Madikwe Mojapelo Masemola community radio station(Mascom FM)
    Mokete David Makhathini Dihlabeng FM (Free State)
    Mangethe Jozi FM
    Ndimande Shandu Kholiwe Nqubeko Community Radio
    Mpendulo Magcakini Gamkaland Community Radio
    Xolani “MAHLAMBA” MAGAQA Mogale FM
    Michael Shabangu Alex FM
    Mmadiepetsane Mmanini Grace Leburu Bokone Bophirima FM
    Othusitse Moses Lobelo Modiri FM
    Manqele Sizwe Imbokodo FM
    Welcome Ntombela Nongoma FM
    Siyaxola Sobantu Zibonele FM 98.2
    Captain Icora FM
    Zimdolomba Mtakadabawo Sajonisi Youth Radio
    Nqobizitha Mncwango “Ncwephelezi” Siyathuthuka community radio
  • +

    Best Department of Art Culture

    Nominees Name Album
    Mpumalanga
    KZN
    Limpopo
    Northern Cape
    Western Cape
  • +

    Best Sepedi Album

    Nominees Name Album
    Kgadi ga ena bosehla
    Seremi Makgaritlana
    Tlou Letebele Bana ba rena
  • +

    Best Venda Album

    Nominees Name Album
    Rinavho Express Vhana Vhamusadzi
    Vhalaudzi Vhutsila
    Mazwale Vol 3 Vhuhadzi ndi nama ya Thole
  • +

    Best Xitsonga Album

    Nominees Name Album
    Redboy Mchangana Vol8 Blesser
    Team Nyenya Yeso Va Rivaleli
    Sir Jambatani 9 Milorho
  • +

    Best Ndebele Album

    Nominees Name Album
    Amadlanga Nezelamani Amalungelo Wabobaba
    Mhlokonywa KaBungela Igwabo Lakwa Pondo
    Undzundza Neenkhali Zebhosa Ingwenya Yemabuyeni
  • +

    Best IsiXhosa Album

    Nominees Name Album
    Amabhac’amahle Amasatma
    Iwabo Nabantwana Bakhe eCalvary
    Ntombethongo Amagamakho
    100% Ngcobela U-Level
  • +

    Best SeTswana Album

    Nominees Name Album
    Pinagare Ya Maanoane Cultural Group Se Ileng Se A Bo Se Ile
    Dikwena Tsa Matlosana Cultural Group Ke Batla Go Bona Selo
    Nomtiti 5 Nkemele
    MmaAusi Monna Oa Sokelwa
    Dinonyane Cultural Group Pitse
    Culture Spears Kokomochane
    Tswelelang Motho Wame
  • +

    Best Indian Album

    Nominees Name Album
    Flash Entertainers Chutney Mix Vol 10
    Vernon Govender Bhakthi Sangeedam
    Best Indian Album Mahenthri Pillay
    Bhavani Gengan Saravana Muruga
    Nirmala Govender Sri Hari Bhajana
  • +

    Best Sesotho Album

    Nominees Name Album
    Haeso Ha Ramatla No.3 Haseso Ha Ramatla No.3
    Letsekga No.5 Naledi etshoeu
    Dikgalala Tsa Orange Fram No.3 Kwara Kwara
  • +

    Best Boeremusiek Album

    Nominees Name Album
    Hennie De Bruyn en Die Kitaarkerels Bosveld Kitare
    Die Ventertjies Wikkel Vingers
    Hartklopdliette (Dirk & Cinda) Let’s get something Started
  • +

    Best Traditional TV Program Show Album

    Nominees Name Album
    Izigi Zomzamsi Thembinkosi Zwane
    Golden Circle Renny Pule
    Ugubhu Lwami Nomkelemane Langa & Mbali Gumede
  • +

    Best Vernacular Hip Hop Song

    Nominees Name Album
    Mr Motswana Tsotlhe
    M.O.P ft Aretha Ndzi Tele Hi Rirhandzi
    Sk Da Village Boss Thogomelani
    Papzito Bashemane
  • +
    Best Maskandi Album
    Nominees Name Album
    Amageza Amahle Inhlesa nenhlama
    Buselaphi Umakhanda khanda
    Zanefa Ngidi uMalume umbavumbavu
    Maqhinga Is’shwapha Somona
    Bahubhe Izihlwele
    Ama-SAP Akenivume nithi
    Abafana Baka Mgqumeni 6 to 6
  • +

    Best Traditional Music Air-Play Radio Station of the  year

    Nominees Name Album
    Ligwalagwala FM
    Phalaphala FM
    Thobela FM
    Umhlobo Wenene FM
    Munghana Lonene FM
    Ikwekwezi FM
    TruFM
    Lesedi FM
    RSG
    Motsweding FM
    XK FM
    Ukhozi FM
  • +

    Best Traditional Music Radio Program of the year

    Nominees Name Album
    Dzumba na Mina Munghana Lonene FM
    Lwesuka Lutfuli Ligwalagwala FM
    Lavuth’iBhayi Umhlobo Wenene FM
    Ma-Afrika Tumelong Thobela FM
    Siyatjhagala Ikwekwezi FM
    Sgida Ngengoma truFM
    Re Mmoho Lesedi FM
    Vastrap RSG
    Tsa Etsho Tsa Setswana Motsweding Fm
    Sigiy ngengoma Ukhozi FM
    Rutand Vana Bitaola XK FM
    Nambi ya DziNambi Phalaphala FM
  • +

    Best Song of the year

    Nominees Name Album
    Team Nyenya Xitina Xa Misava
    Nomtiti 5 Nkemele
    Tou Letebele Mainama
    MmaAusi Monna Oa Sokelwa
    Thee Legacy Wena Wedwa
    Sikheli Junior Muthu ndi muya
    Izindlovukazi ZikaMageba Akusiwo umuthi umuntu
    Makhadzi ft King Monada Vuwani Ni mpfarepfare
    Mhlokonywa kaBungela Kwanyamazana
    Mohase A nyonyang a hlatse
    Vusi Nova Ndikuthandile
  • +

    Best Traditional Radio Presenter of the Year

    Nominees Name Album
    Monwabisi Bangi Umhlobo wenene FM
    Ntsoaki Motloung Lesedi FM
    Willem Viljoen RSG
    Sthembele Thomas TruFM
    Vusi shabangu Ikwekwezi FM
    Russel Kwinika Munghana Lonene FM
    Hunadi Mogohlwane Thobela FM
    Modika Mothupi Motsweding FM
    Vincers Mabele XK FM
    Bheka Mchunu & Nkosinathi Mshengu Ukhozi FM
    Magidzeludzakeni Ligwalagwala FM
    Godfrey Mavhasa Phalaphala FM
  • +

    Best Reggae Album

    Nominees Name Album
    Mucco The Legacy
    Maqhawe Ngcobo Our Prophets
    Black Jahman Peace Teacher
    Best Praise Singer Lizo Ndobe
    David Leshomo Molodi Wa Setso Vol2
    Why Mahwayi Mahosi a Venda
    Jessica Mbangeni Jessica mbangeni Sings iGoli
  • +

    Best African Jazz Song

    Nominees Name Album
    Henry Philemon Bambelela
    Azah Marikana
    Umkhumbane Jazz Ensemble Jive SA and Blues for Ced
  • +

    Best Sepedi Album

    Nominees Name Album
    Afrika Mamas Afrika Mamas
    Zamambo Baba noMama
  • +

    Best Xitsonga Album

    Nominees Name Album
    Joosie Vavanuna Va Joni
    Xoliswa Ukujikijela Kwentombi
    Othulubheke V.I.P Imfene Emnyama
    UGlama kaMaskandi Impilo Inzima
    Best Praise Singer Jessica Mbangeni
  • +

    Best Poet

    Nominees Name Album
    Gugu Nzimande NingamaQhawekazi
    Ntokozo Sngqazu Ngcobo Dim – Dep
    Funo Wa Ha-Madzunya My Heritage Identity
  • +

    Best Traditional Dance Group

    Nominees Name Album
    Chevula Moroka wa Pula
    Iingwekazi Cultural Group
    Sivuyile Nonzame Traditional Dance Group Ngivuswe ingoma
  • +

    Best Female Nominees Name

    Nominees Name Album
    Nomtiti Setlhwatlhwe
    Sesi Joyce Makhelwani Wa Xinsati
    Boneni Thonga Lami
    Candy Easy Come Easy Go
    Afrika Mamas Afrika Mamas
    Make Shelangubo Ngilele Ebaleni
    Vumile Ngoma Ukwaliwa
  • +

    Best Indigenous Comedian

    Nominees Name
    Hilda Sethosa (Sista H)
    Nomthandazo Ruth (Nonto) Rubushe
    Tumi Morake
    Celeste Ntuli
  • +

    Best TshiVenda Album

    Nominees Name Album
    Mazwale vol 2 Usapfa Hu Tunya Mavhudzi
    Jininka Ni nga Vha Ndilani
    Makhadzi Yo Shoma
  • +

    Best Sepedi Album

    Nominees Name Album
    Bapedi Cultural & Music Realla
    Mampuru Baswa Emelelang
    Mmaphuti Le Maserole Legokobu
  • +

    Best Xitsonga Album

    Nominees Name Album
    Ellen Chauke Love Back
    Tirhani Mabasa Ben 10
    Joosie Vavanuna Va Joni
    Ntwanano N’wa-Dan Shirinda Pension Ya Mali
  • +

    Best IsiXhosa Album

    Nominees Name Album
    Amabhac’amahle uThahlayi
    Jobela Epalamende
    Nolundi Bomela Eloyi
    Jessica Mbangeni Busiswe Tribute to the African Heroines
  • +

    Best IsiNdebele Album

    Nominees Name Album
    Buhlebethu Babelethi Ningasihloboki
    Sibalandeleni Asithandazeni Bomma
    Sikimani Bomma Izwe Lonakele
  • +

    Best SeTswana Album

    Nominees Name Album
    Segarona Cultural Group Kabelang
    Diragammu Cultural Group Segwenegwene
    The Best Of Kopamo Ke Matla Ngwa Ya Rona
  • +

    Best Indian Album

    Nominees Name Album
    Mahenthri Pillay Shraddanjali
    Bhavani Gengan Saravana Muruga
    Nirmala Govender Sri Hari Bhajana
  • +

    Best Boeremusiek Album

    Nominees Name Album
    Die Kaapse Affodille Jy Sal Dit Nie Glo Nie
    Vinkel En Koljander Boeremusiek En Vriendskap
  • +

    Best Sesotho Album

    Nominees Name Album
    Dikgalala Tsa Orange Farm Haona Thuso
    Haeso Ha Ramatla No 2 Tora Haeowela Motho
    Linonnori Tsa Leribe No 1 Reitlhomme Pele
  • +

    Best Maskandi Album

    Nominees Name Album
    Buselaphi Yaqhum’ Imbadada (Dlala Ntomazane)
    Izintombi ZikaMjaphane Ikhabhinethi
    Vumile Mngoma Izumba lentombi
    Boneni Thonga Lami
    Indodakai Yentandane Igovu lenja
    Osaziwayokazi Ababulali bebhova
  • +

    Best Song Of The Year

    Nominees Name Album
    Buselaphi Yaqhum’ Imbadada (Dlala Ntombazane)
    Nomtiti Setlhwatlhwe
    Florah N’wa-Chauke Vol 7 Xikomu Xo Lomba
    Jessica Mbangeni Busiswe Tribute to the African Heroines
    Jininka Ninga Vha Ndilani
    Sincamile ft. Tjhilisi Sifikile
  • +

    Best Vernacular Hip Hop Song

    Nominees Name Album
    Nadia Nakai Money Back
    Patty Monroe Killin It ft. Bebe Cool
    Fifi Cooper 20FIFI
  • +

    Best Isicathamiya Album

    Nominees Name Album
    Beautiful Stars Ntombi Ka Zikode
    King star Brothers Gijima Uqinise
    Zulu Messengers Ziyiklame Ziyiklame
    Botshabelo Kilimanjaro Africa Ho Jehova
    Royal Messegers Sakhisizwe
    Hlanganani Lala Kahle
  • +

    Best Mbaqanga Album

    Nominees Name Album
    Sandile Khwela Uvalo
    Ofeleba Izwe lethu
    Impumelelo
  • +

    Best Newcomer Nominees Name

    Nominees Name Album
    Bahubhe Impundulu
    Angie M Ijamo Lami
    Unosinky Nabomma Bemvelo Kuhle Kuyakarisa
    Eliyah Papole Sematsatsa
    The New Beam Brothers Thuli
    Team Nyenya Hanyenya
    Lilitha Marikana
    Lucas Sithole Ezintabeni
    Siphiwe Botile Ibali lam
    Thandokazi Imvelaphi
    LX SETH Strawberry kisses
  • +

    Best Praise Singer

    Nominees Name Album
    Sijadu
    Johnny Malunghisa Khombo
    Sohlungulu Amalobolo
    David Leshomo Molodi wa setso
  • +

    Best Poet

    Nominees Name Album
    Nompumelelo Khumalo My healer
    Phindile “the poet” Divide purpose
    Ravhalusani Ratshitanga Mbingano ya vhavhili
    Sabelo Soko 2380
  • +

    Best Traditional Dance Group

    Nominees Name Album
    Indlondlo Zulu Dancers
    Kopano Ke Matla Traditional group
    Sinovuyo Traditional dancers
    Nomtiti
  • +

    Best Female Nominees Name

    Nominees Name Album
    Vumile Mngoma Izumba lentombi
    Florah N’wa-Chauke Xibodze xa zenya
    Unosinky Nabomma Bemvelo Kuhle Kuyakarisa
    Mhani Misola Ncino wa choza
    Moneoa Ndim lo
    Mponi Dula Le nna
    Makhadzi Muhwalo uya nndemela
    Nomtiti Kaditshwene
    Buselaphi Gabi gabi
  • +

    Best Male Nominees Name

    Nominees Name Album
    Mbuzeni Hhayi umbuzeni loyimindi
    Mshengu Vutomi I mali
    Prince Rhangani Mamayila
    Hammy Chauke Nitshwe Nomo
    Indidane Bangincoma bedakiwe
    Ngelo V Bonke abafana
    Uqhoshangokwenzakwakhe Icompetition
    Udlubheke Badleni Laba
    Qalindaba Ama born free
  • +

    Best Indigenous Comedian

    Nominees Name
    Mondli Mzizi
    Siyabulela “Siya Seya”
    Tsoro
    Thapelo Mametja
  • +

    Best Afro Soul

    Nominees Name Album
    The New Beam Brothers Thuli
    Choko Lerato
    Moneoa Ndim lo
    The Soil Nostalgic moments
    Simphiwe Dana FireBrand
    Unathi Alive
  • +

    Best African Jazz

    Nominees Name Album
    Freddy Moroamoche Mohlake
    Herbie Tsoaeli Asiyibambe sonke
    Kyle Shepherd Amisa
    Quincy K Otswana gorileng
  • +

    Best Reggae Album

    Nominees Name Album
    Judah of the next generation Let thy kingdom come
    Ras finger Lufuno lwa kale
    Ras Themba Ndzilo wa mavivi
  • +

    Best TshiVenda Album

    Nominees Name Album
    Sikheli Junior Nwali o sinyuwa
    April Ramufhi Vhavenda vha lale
  • +

    Best Sepedi Album

    Nominees Name Album
    Mmaphuthi le Maserole Theeletsa melodi
    Mponi Dula Le nna
    Mampuru Nala dia rotha
  • +

    Best Sesotho Album

    Nominees Name Album
    Oa Ha MatsiePheello Leea Pepela
    Phoka le Moketa Lipooho tsa Boehabela
    Phoka Hlabeng tsa butha buthe Un ts’ihile feela Moloisane
    Kheola bana ba lepoqo Setulo sa Morena
  • +

    Best Xitsonga Album

    Nominees Name Album
    T.R Hlungwani Awutlharihangi
    Kenny Bevhula Swarila
    Joe Shirimani iHeleketeni
    Prince Rhangani Mamayila
  • +

    Best IsiXhosa Album

    Nominees Name Album
    Butho Vuthela Emasimini kuyaphilwa vol 1
    Gobolempundulu Umandela
    Valangentsimbi Uva ngonina
    Thembeka Wittes Abantwana bami
    Impondolomthonyama Bathi Ndimnyama
  • +

    Best IsiNdebele Album

    Nominees Name Album
    Angie M Ijamo Lami
    Unosinky Nabomma Bemvelo Kuhle Kuyakarisa
    Smangele Ihlonipho
  • +

    Best Setswana Album

    Nominees Name Album
    Ngwao ya tshona Phofu e tshetlha
    Jonny Mokhali Mpotse
    Nomtiti Kaditshwene
    Diragammu Cultural Group Mahikeng
    Tswelelang Richang
  • +

    Best Indian Album

    Nominees Name Album
    Mahesh Narotam Sacred moments
    Vijayluxmi Balakrisha Swaransali
    Sadie Harishka Tagat Bakthi Paatalu
    Flash Entertainers Nagara touch 2 chutney hits
  • +

    Best Boeremusiek Album

    Nominees Name Album
    Hennie de bruyn en die kitaarkerels Skoffel in die skuur
    Die Teelepeltjies Boere Oempa
    Hans Bothma Lang fen boerejol
  • +

    Best IsiSwati Album

    Nominees Name Album
    Make Shelangubo Ngilele Ebaleni
    Umsa wa lomshiyo Inhlitiyo yemuntfu
  • +

    Best Maskandi Album

    Nominees Name Album
    Imfez’emnyama Uhlanya lwami
    Amageza Amahle Ithende lemicimbi
    Thokozani Langa Igema lami
    Abafana Bakamgqumeni Ibreak down
    Amagcokama Iyellow bone
    UMadanono i1000
    Umjik’jelwa Angidlali nani
    Buselaphi Gabigabi
    AmaSAP Hhay bamba Hhay luma
    Udlubheke Badleni Laba
  • +

    Best Song Of The Year

    Nominees Name Album
    Umjik’jelwa Sombamba simqume
    Kopano Ke Matla Traditional group Shwelane
    Thwasa Lekhansela Valamehlo
    Osaziwayo Iphupho
    Nomtiti Mofe Ngwanaka
    Igcokama Elisha Malavisto
    Khuzani Injemnyama
    Mjaphethe Imali
    Gobolempundulu Umandela
  • +

    Best Vernacular Hip Hop Song

    Nominees Name Album
    K.O Caracara
    Cassper Nyovest Doc shebeleza
    Zakwe Reverse ft Duncan
  • +

    Best Isicathamiya Album

    Nominees Name Album
    Kholwa Brothers Asenze Umehluko
    Ntokozo Brothers Mama Wami
    Ladysmith Abafana Bezamanani Musani Ukumkhuluma
    Beautiful Stars Waduma Ngo Gogo
    New Try Singers khetha Ukuthula
    High Stars Sizinsizwa Thina
  • +

    Best Mbaqanga Album

    Nominees Name Album
    Sandile Khwela Insimbi
    Mthokozisi Kumalo Uqo
    Abakezeli Umshando
  • +

    Best Newcomer Nominees Name

    Nominees Name Album
    Dinatla Tsa Ngwao Tsa koma
    Thembeka Wittes Ezamilingacambu
    Reliable Knowledge Theatre club Ke itumetse
    Ezika-bhaka Thayi lemoto
    Matlapineng O bo bone botshelo
    Makhongela Xi French
    Maaparankwe E gatile bogole kae?
    Dr Bone Lindelani
    Zola Soul Thando Lokwenene
    HA Makhubele Mukonwana vol1
    Brain Bomber Tsalelani
    Moipone(Nomtiti wa boraro) Ke Ntidiate
    Uqhoshangokwenzakwakhe Apoint 2 prove
    Madanono Ubudukluduklu
  • +

    Best Praise Singer

    Nominees Name Album
    Wise and sbo Ivangeli
    Sijadu Ndimlo
    Dithaga tsa ga mme halenyane Moulu wa pitse
    Vendaboy poet Rrrrrrrr
    Jessica Mbangeni Igoli
  • +

    Best Poet

    Nominees Name Album
    Ravhalusani Ratshitanga Tata Mandela
    Senzokhaya Umhayi Zibondwe Zayekwa
    Maboys Buya
    David Leshomo Poko Le molodi wa setswana
    Amatshatangubo Kwathulumoya
    Vendaboy Poet Rrrrrrrrrr
    Mnqobi Madlala Manimufica efile
    Tilodi Ya dikgaga cultural group Sala le mme
    Buyani Jini Ndibolekeni iindlebe ndithethe
    Botlhale Boikanyo Spoken words & music
    Jessica Mbangeni Igoli
    Nompumelelo Khumalo Still on the process of recording
    Ndumiso Maphumulo Ze ningondle
    Musa Gift Masembuka Book:Flog a dead horse peotry Anthology
    Welcome ntombela Poetry
  • +

    Best Traditional Dance Group

    Group
    Tolodi ya dikgaga cultural group
    Serantlhatlha arts Ensemble
    Thagamoso cultural group
    Serube Sa Ngwao
    Sananapo trad dance group
    Indlondlo Zulu Dancers
    Zamani Zulu Dance Group
    Totoba
    Amaviyo
    Ubuhle Bamangwane
  • +

    Best Female Nominees Name

    Nominees Name Album
    Buselaphi Gijima Ntuthwane
    Mmaphuti Le Maserole Theletsa Melodi
    Luanga Choba Luanga who?
    No jefrey Sithasami
    Naima k Umsebenzi
    Zahara Phendula
    Mmaausi Siile sebatana
    Jessica Mbangeni Igoli
    Salphina Kadiaka Success
    Sunglen Chabalala Mbyana ya flora
    Moipone(Nomtiti wa boraro) Ke Ntidiate
    Botlhale Boikanyo Spoken words
  • +

    Best Male Nominees Name

    <
    Nominees Name Album
    Imfeze’Emnyama Palesa
    Lungelo Yilana Ocijimpi
    Usonkingana Namawelana Ikoloy’amasotja
    Amatshatangubo Kwathula’moya
    Ithwasa langempela Ithwasa langempela
    Percy Mfana Mbyana ya makhelwana
    Mr Post Hambanyisa tilo na misava
    Abafana bakamgqumeni I breakdown
    Maqhinga Radebe Ifacebook
  • +

    Best Video Song

    Nominees Name Album
    Mlethwa Majola Nomi’yiphi
    Thabisa The journey
    Phoka Moloi phoka hlabeng tsa buthabuthe vol3
    Nomtiti Africa
    Jessica Mbangeni Africa Trubute to Nelson Rholihlahla Mandela
    Afrosoul Ndipe
    Xolo Home boys Inhlangano
  • +

    Best Traditional and Cultural New Journalist (Print Media)

    Nominees Name Album
    Jabulani Langa Daily Sun
    Lulamile feni Daily Dispatch
    Thokozani Ndlovu Isolezwe ngomgqibelo
  • +

    Best Traditional and Cultural New Journalist (Electronic Media)

    Nominees Name Album
    Nomalanga Betty Mnguni SABC NEWS/Ikwekwezi fm
    Tshepiso Mogomotsi Modiri fm
    Reitumetse shebe Sediberg fm
  • +

    Best Community Radio DJ

    Nominees Name Radio Station
    Lungile David Mdantsane FM
    Songezo Xayimpi Forte FM
    Mr Lentikile Joel Tsime MODIRI FM
    Kearabilwe Kopanond fm
    Xolani Nxumalo Newcastle community radio
    Daniel Nkosi Barberton Community radio
    Magaye Nomagadu Ugu Youth Radio FM
    Thapelo Tahlelo Sediberg fm
    Bill Gazilami mkhalipi Radio Grahamtown
    Dj Sizwe Izwi lethemba FM
    Prince Morgan Moretele FM
    Mr Mawonga phezi Ulwazi FM
    Zolani Bonjour Sunduza Radio zibonele
    Denny Mtombeni Greater Tzaneen FM
    Lebogang Nkosana Kurara FM
    Ms Martha Khalienyane Mosupatsela FM
    Peter Kgoroshi Masete Tubatse FM
    Lolo Ngati Qwaqwa FM
    Sipho Siyabonga Zakuza Radio Sunny South
    nonhlanhla ndonso Zululand fm
    Gudla(Monwabisi) Unitra community radio
    Sityilelo Bontsi Nqubela fm
  • +

    Best Indigenous Comedian

    Comedian
    Kwetepane wa Mothokoa
    Nomakhisimsi
    Dipotata Volume1
    Mduduzi Ntuli
  • +

    Best Afro Soul

    Nominees Name Album
    Luanga Choba Launga who?
    Funi Ndi Tshifhinga
    Musa The Dream
    Swazi Dlamini Soul of Me
    Naima K Umsebenzi
    Nokwazi Ilambu
    Zahara Phendula
    Ntando Monday to Sunday
    T Girl Ingoma Kamkhulu
  • +

    Best Vernacular Hip Hop

    Nominees Name Album
    Proheed Vengo
    Sisco Tee Itjhoba lama tjhoba
    Team virus Motswako univarsity
    Zuluboy Crisis Management
    Siyabulela Rasmeni Isxaka mlomo
    Dr Bone Lindelani
    Dee Q B4E Bolatse
    Staggie G Motswakolista
  • +

    Best Arts and Culture Department

    Department
    North West Province
    Northern Cape Province
    Mpumalanga Province
    Free state
    Western Cape
    KwaZulu Natal
    Gauteng
    Eastern Cape
    Limpompo
  • +

    Best African Jazz

    Nominees Name Album
    Freddy Moroamoche Mohlake
    De Makhotla Maftown blies
    Willie Jooster Lesotho
    Movi M Movi M
    Quincy K Remembrance
    Lindiwe Maxolo Time
    Lucky Vincent Dikgaga tsa magaga
    Prince Nyadzwela The Project
    Selqelo Selota The Promise
  • +

    Best Reggae

    Nominees Name Album
    Unathi Njamela Nyuva dem
    Humbulani Ramagwedzha Ndikhodiphina ndina inwi
    Jah soldiers Nndededze
    One people Band In memory of lucky Dube
    Lumodi Woman president
  • +

    Best Vernacular Local Movie

    Movie
    Aliboni
    Izelelesi Movie
    Njengo’Thando
    Amathayithayi
    The Puzzle
  • +

    Best TshiVenda

    Nominees Name Album
    April Ramufhi TshandaTshiaLevha
    Tycoon 4 sho Vhotshilo
    Adziambei Band Mutuga gole
  • +

    Best Sesotho

    Nominees Name Album
    Moketa Moketa specail no11
    Motho oa maloro mabe fanini No2 Motho oa maloro mabe fanini
    Kheola Bana Ba lepoqo nine Lefehlo la difa qane
    Ya echa hlaha Kellela moya
  • +

    Best Sepedi

    Nominees Name Album
    Julia Aphane Serurubele/Butterfly
    Morakys Lesotho
    Mampuru Hala dai rotha
  • +

    Best Xitsonga

    Nominees Name Album
    Joe Shirimani Ka Tika
    Makhongela Xi French
    Goerge Maluleke Xikwembu xa valala
  • +

    Best IsiXhosa

    Nominees Name Album
    Skipa sontwana Ngizidlela izintozami
    Gobolempundulu Ingculaza
    Jessica Mbangeni Igoli
    Vala Ngeentsimbi Isandla
    Ndod’ayibuzwa Abanganibami
  • +

    Best IsiNdebele

    Nominees Name Album
    Amatshatangubo Kwathula’moya
    Nojeffrey Sithasami
    Mjaphethe Nempumalanga The best of mjaphethe ne mpumalanga
    Mzwangobe Skiming group Masan’ukukhuluma’izindaba
  • +

    Best Setswana

    Nominees Name Album
    Kgoga Masigo Cultural Group Kelapile
    De Mamotla Maftown blues
    Pinagare ya maanoane cultural group Tsala ya me
    Serantlhatlha arts ensemble Serope Mperekele
    Lucky Vincent Dikgaga tsa magaga
    Dingwana cultural group Megolokwane
    Maaparankwe E gatile bogole kae?
    Tswelelang Richang
    Mosekaphofu cultural mull Re lebile kanana
    Moipone(Nomtiti) Ke Ntidiate
  • +

    Best Indian Album

    Nominees Name Album
    Flash Entertainers Flash 45
    Bhavani Gengan Samhara Marasimha
    Amaiyaar Lilly Marie Wyebank Siva Sungum 40th Anniversary
  • +

    Best Boeremusiek

    Nominees Name Album
    Hennie de Bruyn en die ktaarkerels Kitaar Kwela
    Willie Jooster Willie Jooster treklavier treffers
    Best IsiSwati Zandi N
    Umsa walomshiyo Umndeni ubalu lekile
  • +

    Best Maskandi Album

    Nominees Name Album
    Qadasi Uhambo Olusha
    Imfezi’Emnyama Palese
    Zanefa Ngidi Kwanompumelelo
    Imithente Mhlobo wami
    Ichwane Lebhaca Ohulumeni
    Amageza Amahle Amageza amahle
    Shwi no Mtekhala Baba no mama
    Sgwebo Sentambo Terminator
    Thokozani langa maliyeqolo
  • +

    Best Traditional Music Radio Program (PBS)

    Nominees Name Album
    The morning rush Lotus FM
    Three love zone/Kusile Ikwekwezi FM
    lwesuka lutfuli Ligwalagwala FM
    Xiseveseve Munghana lonene FM
    Lavutha ibhayi Umhlobo wenene FM
    Tsa Etsho Motsweding FM
    Sego sa mokgako Thobela FM
    Relloho Lesedi FM
    Informations XK FM
    Vastrap RSG
    Nambi yazi nambi Iphalaphala FM
    Sigiya ngengoma Ukhozi FM
  • +

    Best Traditional DJ (PBS)

    Nominees Name Album
    Shirdika philay lotus FM
    Biziwe Masango Ikwekwezi FM
    stanford mhlanga Ligwalagwala FM
    dj soul crusher Munghana lonene FM
    Saba Mbixane Umhlobo wenene FM
    Modiko Mothupi Motsweding FM
    Ma Africa Tumelong Thobela FM
    Mosololi Mhati Lesedi FM
    Markis Jele Mbo xk FM
    Ollie VIJOEN RSG
    Shandkani Lukhwareni Iphalaphala FM
    Bheka “BK” Mchunu Ukhozi FM
  • +

    Best Song Of The Year

    Nominees Name Album
    Dithaga tsa ga mme halenyane Moulu wa pitse
    Ezika-bhaka Thayi lemoto
    Saaiplaas Boys Phephelaphi
    Reliable Knowledge Theatre club Ditshwanelo
    Mme Merafe le bo Nkokomane Jeke
    Jessica Mbangeni Igoli
    Joe Shirimani Hekele heke
    Singley Chabalala Mbyana ya flora
    Moipone(Nomtiti) Koma e fologa thaba
    khethabahle Iindabazakho
    Sgwebo Sentambo Phakamisani izandla
  • +

    Best Cultural Talk Show

    Nominees Name Album
    Melumzi Xego Forte FM
    Ripfumelo ra ndzhavuko Munghan lonene FM
    Thapelo Tahlelo Sediberg FM
  • +

    Best Traditional San Group

    Nominees Name Album
    Makoya Mbangu
    Paulus Mapondo
    Kazumba Shenoya
  • +

    Best Radio Station PBS

    Nominees Name Album
    Lotus FM
    Ikwekwezi FM
    Ligwalagwala FM
    Munghana lonene FM
    Umhlobo wenene FM
    Motsweding FM
    Thobela FM
    Lesedi FM
    Xk FM
    RSG
    IPHALAPHALA FM
    Ukhozi FM
  • +

    Most Downloaded Song

    Nominees Name Album
    Kholwa Brothers Asenze Umehluko
    Ntokozo Brothers Mama wami
    Ladysmith Abafana Bezamanani Musani ukumkhuluma
    Beautiful Stars Waduma Ngo Gogo
    New Try singerS khetha ukuthula
    High Stars Sizinsizwa Thina
    Mlethwa Majola Nomi’yiphi
    Thabisa The journey
    Phoka Moloi phoka hlabeng tsa buthabuthe vol3
    Nomtiti Africa
    Jessica Mbangeni Africa Trubute to Nelson Rholihlahla Mandela
    Afrosoul Ndipe
    Xolo Home boys Inhlangano
    Ravhalusani Ratshitanga Tata Mandela
    Senzokhaya Umhayi Zibondwe Zayekwa
    Maboys Buya
    David Leshomo Poko Le molodi wa setswana
    Amatshatangubo Kwathulumoya
    Vendaboy Poet Rrrrrrrrrr
    Tilodi Ya dikgaga cultural group Sala le mme
    Buyani Jini Ndibolekeni iindlebe ndithethe
    Botlhale Boikanyo Spoken words & music
    Nompumelelo Khumalo Still on the process of recording
    Ndumiso Maphumulo Ze ningondle
    Musa Gift Masembuka Book:Flog a dead horse peotry Anthology
    Welcome ntombela Poetry
    Dinatla Tsa Ngwao Tsa koma
    Thembeka Wittes Ezamilingacambu
    Reliable Knowledge Theatre club Ke itumetse
    Ezika-bhaka Thayi lemoto
    Matlapineng O bo bone botshelo
    Makhongela Xi French
    Maaparankwe E gatile bogole kae?
    Dr Bone Lindelani
    Zola Soul Thando Lokwenene
    HA Makhubele Mukonwana vol1
    Brain Bomber Tsalelani
    Moipone(Nomtiti wa boraro) Ke Ntidiate
    Uqhoshangokwenzakwakhe Apoint 2 prove
    Madanono Ubudukluduklu
    Freddy Moroamoche Mohlake
    De Makhotla Maftown blies
    Morore Mphahlele Lesotho
    Movi M Movi M
    Quincy K Remembrance
    Lindiwe Maxolo Time
    Lucky Vincent Dikgaga tsa magaga
    Prince Nyadzwela The Project
    Selqelo Selota The Promise
    Wise and sbo Ivangeli
    Sijadu Ndimlo
    Dithaga tsa ga mme halenyane Moulu wa pitse
    Proheed Vengo
    Sisco Tee Itjhoba lama tjhoba
    Zuluboy Crisis Management
    Siyabulela Rasmeni Isxaka mlomo
    Dee Q B4E Bolatse
    Staggie G Motswakolista
    Sandile Khwela Insimbi
    Mthokozisi Kumalo Uqo
    Abakezeli Umshando
    Luanga Choba Launga who?
    Funi Ndi Tshifhinga
    Musa The Dream
    Swazi Dlamini Soul of Me
    Naima K Umsebenzi
    Nokwazi Ilambu
    Zahara Phendula
    Ntando Monday to Sunday
    T Girl Ingoma Kamkhulu
    Humbulani Ramagwedzha Ndikhodiphina ndina inwi
    Jah soldiers Nndededze
    One people Band In memory of lucky Dube
    Lumodi Woman president
    Buselaphi Gijima Ntuthwane
    Mmaphuti Le Maserole Theletsa Melodi
    Mmaausi Siile sebatana
    Salphina Kadiaka Success
    Sunglen Chabalala Mbyana ya flora
    Moipone(Nomtiti wa boraro) Ke Ntidiate…
    Botlhale Boikanyo Spoken words & music
    Imfeze’Emnyama Palesa
    Lungelo Yilana Ocijimpi
    Usonkingana Namawelana Ikoloy’amasotja
    Amatshatangubo Kwathula’moya
    Ithwasa langempela Ithwasa langempela
    Percy Mfana Mbyana ya makhelwana
    Mr Post Hambanyisa tilo na misava
    Abafana bakamgqumeni I breakdown
    Maqhinga Radebe Ifacebook
    Joe Shirimani Ka Tika
    Makhongela Xi French
    Goerge Maluleke Xikwembu xa valala
    Gift Maringa Avha Nne
    April Ramufhi TshandaTshiaLevha
    Tycoon 4 sho Vhotshilo
    Adziambei Band Mutuga gole
    Flash Entertainers Flash 45
    Bhavani Gengan Samhara Marasimha
    Amaiyaar Lilly Marie Wyebank Siva Sungum 40th Anniversary
    Zandi N Hlala ngentfombi
    Umsa walomshiyo Umndeni ubalu lekile
    Amatshatangubo Kwathula’moya
    Nojeffrey Sithasami
    Mjaphethe Nempumalanga The best of mjaphethe ne mpumalanga
    Mzwangobe Skiming group Masan’ukukhuluma’izindaba
    Julia Aphane Serurubele/Butterfly
    Morakys Lesotho
    Mampuru Hala dai rotha
    Moketa Moketa specail no11
    Motho oa maloro mabe fanini No2 Motho oa maloro mabe fanini
    Kheola Bana Ba lepoqo nine lefehlo la difa qane
    Ya echa hlaha kellela moya
    Hennie de Bruyn en die ktaarkerels Kitaar Kwela
    Willie Jooster Willie Jooster treklavier treffers
    Skipa sontwana Ngizidlela izintozami
    Gobolempundulu Ingculaza
    Vala Ngeentsimbi isandla
    Ndod’ayibuzwa Abanganibami
    Kgoga Masigo Cultural Group Kelapile
    De Mamotla Maftown blues
    Pinagare ya maanoane cultural group Tsala ya me
    Serantlhatlha arts ensemble Serope Mperekele
    Lucky Vincent Dikgaga tsa magaga
    Dingwana cultural group Megolokwane
    Maaparankwe E gatile bogole kae?
    Tswelelang Richang
    Mosekaphofu cultural mull Re lebile kanana
    Moipone(Nomtiti) Ke Ntidiate
    Qadasi Uhambo Olusha
    Imfezi’Emnyama Palese
    Zanefa Ngidi Kwanompumelelo
    Imithente Mhlobo wami
    Ichwane Lebhaca Ohulumeni
    Amageza Amahle Kwa Mashu
    Shwi no Mtekhala Baba no mama
    Sgwebo Sentambo Terminator
    Thokozani langa maliyeqolo
    Dithaga tsa ga mme halenyane Moulu wa pitse
    Ezika-bhaka Thayi Lemoto
    Saaiplaas Boys Phephelaphi
    Reliable Knowledge Theatre club Keitumetse
    Mme Merafe le bo Nkokomane Ngwana wa ga mme
    Joe Shirimani Ka tika!
    Singley Chabalala Mbyana ya flora
    Sgwebo Sentambo Phakamisani izandla
    khethabahle Iindabazakho
Copyright @ SATMA AWARDS PTY(LTD).
× How can I help you? Available from 08:00 to 18:00